Film: The Man Who Invented Christmas (2017)

Film rozprávajúci príbeh o zrodení Vianočnej koledy od autora Charlsa Dickensa. Film pekne ukazuje dobové postavy s ich neresťami, povýšenectvom a duševnou i duchovnou biedou ako poslúžili Dickensovi ako inšpirácia pre jednotlivé postavy v príbehu Vianočná koleda.

Dej filmu

Charles Dickens žne úspechy za svoje literárne diela. Stretáva sa však aj so značnou kritikou. Pomedzi to je konfrontovaný s biedou množstva ľudí v danej dobe a s odporom voči nim. Ten prejavujú mnohí ľudia z vyšších vrstiev.

Rozhodne sa napísať knihu, ktorou chce poukázať na odpornosť správania a uvažovania ľudí, ktorí sa prejavujú egoisticky a arogantne voči chudobným. Inšpiráciou pre jednotlivé postavy knihy sú mu ľudia, s ktorými sa stretáva.

Charles nachádza vo svojej pracovni tvorivý svet, kde sa pred jeho zrakom odvíjajú príbehy jednotlivých postáv, ktoré privádza k životu. Z tohto sveta ho pravidelne vytrhávajú slúžky, manželka a ďalší príbuzní. Sám sa napokon pristihne ako sa dokázal uzavrieť a ublížiť iným ľuďom pri dosahovaní svojich cieľov.

Charles je našťastie stále schopný sebareflexie a uzmierenia aj s vlastným otcom, s ktorým má dlhšie trvajúce spory. Vydaním novej knihy chce pomôcť nájsť vyslobodenie z otroctva vlastnej pýchy a sebectva aj pre iných.

Dráma / Životopisný
Írsko / Kanada, 2017, 104 min
Réžia: Bharat Nalluri;
Hrajú: Dan Stevens, Jonathan Pryce, Christopher Plummer, Simon Callow, Miriam Margolyes, Bill Paterson, Donald Sumpter, Cosimo Fusco, Annette Badland, Eddie Jackson, Degnan Geraghty;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide):

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x bozkávanie manželov.

Násilie a brutalita: Bitka chlapcov v sirotinci.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nazvanie asi dvoch ľudí “diabol”. Asi 1x božekovanie, respektíve vyslovenie “u všetkých svätých”.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Asi v jednej scéne opití muži.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Pohŕdanie chudobnými. Spory s otcom.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.